Menu +

Sugestie na temat radzenia sobie z impulsem

Wielu kompulsywnych hazardzistów, zwłaszcza we wczesnych etapach zdrowienia doświadcza impulsu do uprawiania hazardu. Ponowienie hazardowych zachowań przez stosunkowo długi czas, połączone z myślami o hazardzie i skojarzeniem z przyjemnymi uczuciami, powoduje u  kompulsywnego hazardzisty doświadczanie głodu hazardu. Czasami ten impuls do obstawienia jest tak intensywny i obezwładniający, że wywołuje u  hazardzisty nawrót.

SUGESTIE NA TEMAT JAK ZAPOBIEGAĆ POJAWIENIU SIĘ IMPULSU DO HAZARDU

 • Uczęszczaj na mityngi Anonimowych Hazardzistów tak często jak potrzeba, ale co najmniej raz w tygodniu.
 • Zaangażuj się bardziej w program AH. Podejmij się służby.
 • Regularnie telefonuj do innych członków AH.
 • Czytaj i wracaj do Combo Book- broszury Anonimowych Hazardzistów. Wielu członków AH mawia: „wszystko czego potrzebuję, by trzymać się z dala od pierwszego zakładu jest w tej małej żółtej książce”.
 • Poproś innego członka AH o sponsorowanie.
 • Czytaj i ŻYJ  Krokami  do Zdrowienia Anonimowych Hazardzistów. Na początku normalny jest zdrowy sceptycyzm wobec pracy nad Krokami. Jednakże tysiące członków AH stwierdziło, że im bardziej angażują się w Kroki do Zdrowienia, tym dalej są od grania. Sugeruje się, by poprosić innego członka AH – najlepiej swojego sponsora – o pomoc w pracy nad Krokami.
 • Nie chodź do miejsca lub w okolice miejsc, gdzie hazard jest dostępny, włącznie ze stronami internetowymi. Rób zakup w sklepach lub supermarketach wolnych od hazardu lub gdzie hazard jest poza zasięgiem wzroku.
 • Nie patrz na wszystko, co przypomina ci hazard – na przykład: rubryki sportowe lub giełdowe w gazetach, bilety na loterie, programy wyścigowe czy reklamy kasyn lub innych form hazardu.
 • Nie wiąż się z ludźmi, którzy grają (może to oznaczać ograniczenie relacji z przyjaciółmi lub krewnymi).
 • Unikaj wciągnięcia się w rozmowy o hazardzie.
 • Noś tylko niezbędne minimum sumy pieniędzy, którą potrzebujesz dziennie. Jeśli to możliwe uruchom automatyczne opłacanie rachunków z twojego konta lub powierz to komuś, komu ufasz , jeśli chodzi o twoje finanse. Zlikwiduj karty kredytowe i debetowe – wszystko to stanowić będzie barierę pomiędzy tobą i nadmiarem gotówki.
 • Ustal datę rocznicy – czyli pierwszego mityngu AH po twoim ostatnim zakładzie. Wielu członków AH zyskuje zdrową wewnętrzną pewność siebie wiedząc, że nabyli nawyk nie grania przez jakiś czas.
 • Zmień swoją postawę. Jest ogromna różnica w zdaniach “Muszę przestać grać” i “Chcę przestać grać”. Pomyśl o tym. Jeśli musisz robić cokolwiek, prawdopodobnie nie będziesz tego chciał.
 • Zmień  swoje  zachowanie.
  To jest jedno z najtrudniejszych  zadań ze wszystkich  ludzkich dążeń, a co dopiero w Programie Anonimowych Hazardzistów. Tym niemniej,  w żółtej  książeczce Combo Book przedstawiono to, co jest konieczne dla kompulsywnego  hazardzisty, aby doprowadzić do zmiany swojego charakteru  i w ten sposób zapobiec nawrotowi. Członkowie GA  odnotowali, że wady charakteru  takie jak gniew, niecierpliwość, lenistwo, samo-użalanie się  , itd., prowadziły  ich z powrotem do hazardu. Zastępowanie negatywnych nawyków  zdrowymi ,  jest niezbędne dla utrzymywania abstynencji.
 • Weź pod uwagę doprowadzenie swojego ciała do lepszej kondycji fizycznej.
  Powiada się , „Przynieś swoje ciało, a  umysł podąży za nim”. Kompulsywny  hazard jest chorobą umysłu, więc dla nałogowego hazardzisty ma sens to , aby  być we względnie dobrej kondycji fizycznej. Pamiętaj o powiedzonku : ” W zdrowym ciele zdrowy duch „.

SUGESTIE NA CZAS KIEDY MASZ IMPULS DO HAZARDU

 • Po pierwsze  uznaj  ten impuls. Stań się bardzo świadomy tego , jak ty się czujesz i co dzieje się w twoim umyśle. Wtedy mów do samego siebie „OK.  Mam teraz  impuls do uprawiania hazardu.  Dobra,  teraz chce mi się grać. WIELKA SZKODA, ALE JA JUŻ NIE GRAM ”.

 

 

*  OK.  Tak,   twój impuls do uprawiania hazardu jest bardzo silny.

Ponownie, uznaj ten impuls i stań się świadomy tego , co się dzieje i mów do siebie samego . „OK, być może będę grał za 10 minut.”  Zaczekaj 10 minut. Jeśli impuls jest nadal , mów do samego siebie, „OK, być może będę grał w następnych  10 minutach.”  Wówczas znajduje się  coś jeszcze  do zrobienia  przez  10 minut.  Jeżeli impuls trwa nadal   , powstrzymaj się od hazardu    przez  10 minut rozciągniętych w czasie . Wytrzymaj to.  Impuls do uprawiania hazardu minie.

* Wyobraź sobie, że twój umysł jest projektorem slajdów i myśli, które wchodzą do twojego mózgu są slajdami. Idź do spokojnego miejsca, zamknij oczy ZMIEŃ SLAJD ! Odrzucaj i nie przyjmuj myśli o hazardzie. Myśl o członkach rodziny, o kimś kogo kochasz, o twojej pracy, o przyjemnych czynnościach – tylko nie o hazardzie. Możesz to zrobić, jeśli uspokoisz swój umysł i skoncentrujesz się.

* Akceptuj fakt, że nie możesz grać bezpiecznie. To może wydawać się oczywiście przykre, ale wielu członków GA relacjonowało swój nawrót do uprawiania hazardu jako skutek zastanawiania się nad tą kwestią. Podczas tych wewnętrznych rozmyślań mogą pojawić się  takie argumenty: „ Tym razem będzie inaczej ”, „Nie jest jeszcze ze mną tak źle”, „Skończę z tym,  gdy się odegram” i „ To mi się należy ”. Akceptacja jest jednym z  kluczowych komponentów programu GA.

* Powiedz Modlitwę o Pogodę Ducha : „Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego”. Powtarzaj tę modlitwę aż impuls zniknie.  Wyciszenie umysłu uciszy impuls do hazardu.

* Praca nad Krokiem Drugim i Trzecim Zdrowienia. Wyobraź sobie, że oddajesz impuls do hazardu Sile Wyższej. Wielu członków GA żyje według powiedzenia: „ Zostaw, oddaj Bogu.”

* Idź na mityng Anonimowych Hazardzistów nie bacząc na opór, który czujesz.

* Idź do spokojnego miejsca i medytuj. Jedną z  prostych metod może być zamknięcie oczu i „wpatrywanie się” w przestrzeń, wyobrażanie sobie impulsu  jako konkretnego przedmiotu ( nie ma znaczenia, co to jest). Skupiaj się na tym przez kilka minut. Gdy masz ten przedmiot w swoim umyśle , wyobraź sobie rozpadanie się go na drobne kawałki. Twój impuls do hazardu rozpadnie się razem z nim.

* Telefonuj do  kogoś, komu ufasz. Powiedz jemu lub jej o twoim impulsie do uprawiania hazardu.

* Zostaw gotówkę, czeki, karty kredytowe i idź spotkać się z kimś.

* Przestań rozwodzić się na temat impulsu. Wyjdź poza samego siebie. Idź i pomagaj komuś innemu.

* Myśląc o obstawianiu, rozważaj cały czas jego konsekwencje. Większość z nas grając, nie rozważa możliwości przegranej. Weź pod uwagę możliwość, że ty przegrasz. Myśl o tych wszystkich razach, gdy przegrałeś. Wszystkie formy hazardu są propozycjami zgubnymi. Ty prawdopodobnie znów przegrasz. Czy przegranie tych pieniędzy – w połączeniu z pieniędzmi które już straciłeś, i z problemami które już masz, rzeczywiście sprawi że poczujesz się lepiej ?

A jeślibyś wygrał, co stałoby się z pieniędzmi ? Co stało się z tymi wszystkimi pieniędzmi z poprzednich wygranych ? Gdzie one są ? Co jest przyczyną Twojej obecnej sytuacji finansowej ? Czy to nie hazard wpędził Cię w te kłopoty?

Czy ty nie widzisz, że obstawiając oddalasz się od jakiejkolwiek wygranej – CORAZ BARDZIEJ ? Czy nie jest prawdą, że wygrana daje Ci możliwość zapłacenia kilku rachunków, jednak zostawiasz sobie na boku pieniądze na DALSZY HAZARD  ?Czy nie jest prawdą, że każda wygrana zostanie użyta jako amunicja do podtrzymywania toczącej się wojny hazardowej ?

* Wypisz argumenty za i przeciw uprawianiu hazardu w twoim życiu. Weź kartkę papieru i podziel na dwie kolumny. Po lewej stronie będzie lista wszystkich dobrych rzeczy, które dał ci hazard. Po prawej stronie, lista wszystkich złych rzeczy, które zdarzyły się jako wynik twojego hazardu. Bądź szczery i uczciwy.( Przypis: możesz chcieć oszacować każdą pozycję w skali 1- 10, gdzie 10 oznacza najważniejszą, a 1 oznacza najmniej ważną rzecz. Kiedy skończysz, podsumuj każdą kolumnę i porównaj wynik.) Jeśli lista jest kompletna, to używaj jej jako  narzędzia do przypomnienia sobie skutków hazardu w twoim życiu.

* Podejmij decyzję o tym, jak spędzisz swój wolny czas zamiast uprawiać hazard

* Podejmij decyzję, że nie będziesz uprawiał hazardu TYLKO DZISIAJ !

Podsumowując, to wszystko są jedynie sugestie. Dlaczego masz  nie wyobrazić sobie, że  będą one działać bardzo dobrze w odniesieniu do ciebie ?

Podsumowując, to wszystko są jedynie sugestie. Dlaczego masz  nie wyobrazić sobie, że  będą one działać bardzo dobrze w odniesieniu do ciebie ? (nieoficjalne tłumaczenie tekstu GA ze strony http://www.coloradoga.org/)

dzięki uprzejmości Janusza