gototopgototop
Home Prawnik odpowiada Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

SOS dla hazardzistów
i ich rodzin

Codziennie możesz do nas napisać na adres
:

andrzej@hazardzisci.org

Polecane ośrodki terapeutyczne

Poznański Ośrodek Terapii Uzależnień
Poznański Ośrodek Terapii Uzależnień
Miasto: Poznań
Ulica: oś. Piastowskie 81
Telefon: 0-61 877-28-73
Centrum Odwykowe
Centrum Odwykowe
Miasto: Warszawa
Ulica: Zgierska 18A
Telefon: (022) 870-03-77
Samodzielny Publiczny Zakład Terapii Uzaleznień i Współuzaleznienia
Samodzielny Publiczny  Zakład Terapii Uzaleznień i Współuzaleznienia
Miasto: Siemianowice Śląskie
Ulica: Al. Młodych 16
Telefon: 0 32 7654138
Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną PDF Drukuj Email

Data: 16.01.2006 r.
Pytanie: Jestem w trakcie sprawy rozwodowej, ale żona nie stawia się na rozprawy i wydaje mi się, że będzie tak przeciągać sprawę ile się da. Wiem że sąd z rozwodem orzeka rozdzielność majątkową. Czy mogę złożyć wniosek do Sądu Rejonowego o rozdzielczość majątkową, ale także ze skutkiem wcześniejszym ponieważ nie mieszkamy ze sobą od 4 lat (nie mogę wziąć żadnego kredytu ani załatwić żadnej sprawy, bo wszędzie chcą podpis żony a ja prowadzę działalność) i czy wniesienie takiej sprawy nie będzie kolidowało ze sprawą rozwodową w Sadzie Okręgowym. Co mogę zrobić jeżeli żona utrudnia mi widzenia z synem a jak napisałem wcześniej nie stawia się na sprawy, nikt nic nie może orzec a ja jestem w kropce?

 

Istnieje możliwość ustalenia rozdzielności majątkowej z datą inna niż uprawomocnienie się wyroku rozwodowego. Sądy orzekają o tym wyjątkowo. Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Złożenie takiego żądania w innym sądzie nie spowoduje, że sąd orzeknie rozdzielność majątkową wcześniej niż sąd rozwodowy, a wtedy nie będzie możliwe orzeczenie o rozdzielności z datą wsteczną, gdyż będzie istniał prawomocny wyrok o rozdzielności jakim jest wyrok rozwodowy. Uprawomocnienie się wyroku orzekającego rozwód wyłącza dopuszczalność orzekania przez sąd na podstawie art. 52 § 2 kro o ustaniu wspólności majątkowej z mocą wsteczną. Do tego czasu orzekanie o tym fakcie jest jak najbardziej dopuszczalne.

Co do toczącego się postępowania rozwodowego, to odbywa się ono bez względu na stawiennictwo stron. Tylko, gdy na pierwsze posiedzenie sądu nie stawi się powód, to postępowanie ulega zawieszeniu. Jeśli natomiast sąd wezwie dana stronę do osobistego stawiennictwa, a osoba ta nie stawi się sąd może ją skazać na grzywnę.

Aby znieść wspólność majatkową z datą wsteczną, konieczne jest więc skierowanie pozwu do właściwego sądu rejonowego. Wpis w tej sprawie wynosi 200 zł.