Czy ja lub bliska mi osoba jest uzależniona od hazardu?

Moderatorzy: anwaz, admin

Postprzez nałogowiec » 24 Mar 2017, 13:21

Nie znalazłem tego tematu a sam miałem problem z odpowiedzią na to pytanie, więc taka pomoc dla zainteresowanych.
Odpowiedz na pytania:

1. Silna potrzeba lub poczucie przymusu grania - w miarę upływu czasu bez gry u osoby uzależnionej pojawiają się nieprzyjemne doznania podobne do głodu i wewnętrznego przymusu zagrania, niekiedy połączone z obawą że " nie wytrzymam".
Czy , gdy przez jakiś czas uda Ci się utrzymać abstynencję, to znowu pojawia Ci się chęć zagrania?
Czy wtedy, kiedy masz chęć grania, to także czujesz się:
- rozdrażniony, kłótliwy, odczuwasz ogólny niepokój, lęki, boisz się że długo nie wytrzymasz, nie potrafisz
się skupić, ani myśleć o czymś innym.
W jakich okolicznościach pojawia Ci się najczęściej chęć zagrania?
Czy odczuwasz czasami przymus grania?

2.Utrata kontroli nad grą - po zagraniu ujawnia się niemożność skutecznego decydowania o kwotach przeznaczonych na grę oraz o momencie przerwania grania. Osoba uzależniona podejmuje różne wysiłki , żeby zapanować nad graniem ( np. ustalanie limitów kwot na kontach bukmacherskich, oddawanie pieniędzy na przechowanie innym osobom, lokowanie pieniędzy na różnych kontach bankowych itd.) ale zwykle kończą się one niepowodzeniem. Natomiast te pozornie udane wzbudzają przekonanie o panowaniu nad graniem.
Czy zdarzało Ci się grac dopóki nie skończyły Ci się pieniądze pomimo wcześniej ustalonego limitu?
Czy wracałeś z powodu grania późno do domu, czy spóźniałeś się na ważne spotkania lub do pracy?
Czy próbowałeś gra za określone kwoty, po czym i tak je przekraczałeś i grałeś dalej?

3.Zmiana tolerancji na grę - spędzanie coraz większej ilości czasu na graniu w celu uzyskania zadowolenia czy dobrego samopoczucia, które poprzednio uzyskiwane były w krótszym czasie. Granie za coraz wyższe stawki.
Czy ostatnio żeby czuć satysfakcję z gry musisz:
- grać za wyższe stawki, grać dłużej poświęcać więcej czasu na grę
- zmieniłeś sposób grania np. z zakładów bukmacherskich na automaty
- nie widzisz różnicy.

4.Objawy abstynencyjne - występowanie przy próbach przerwania lub ograniczenia grania niepokoju, rozdrażnienia czy gorszego samopoczucia oraz ustępowanie tych stanów z chwilą powrotu do gry.
Czy przy próbach przerwania lub ograniczania grania pojawiały się:
- niepokój, pocenie się, rozdrażnienie, lęk, złość, agresja, bóle głowy, poczucie paniki, poczucie winy" kac moralny"

5.Zaniedbywanie alternatywnych do grania przyjemności, zachowań i zainteresowań i wynikające z tego zawężenie repertuaru zachowań związanych z graniem - to postępujący proces, podczas którego coraz więcej ważnych aktywności życiowych jest podporządkowanych zdobywaniu pieniedzy na grę i unikaniu rosnących konsekwencji grania. Osoba uzależniona skoncentrowana jest na stwarzaniu okazji do grania. W życiu codziennym gra staje się czymś bardzo ważnym, dużo uwagi i zabiegów jest skoncentrowanych wokół tworzenia okazji do grania.
Czy szukałeś lub korzystałeś z okazji do grania?
Jakie masz zwyczaje, rytuały, nawyki związane ze sposobem grania?
Czy zdarzyło Ci się nie pójść na jakieś spotkanie towarzyskie, czy rodzinne, ponieważ wolałeś grać?
Jak w ostatnich latach wyglądały Twoje kontakty towarzyskie?
Z jakich zainteresowań, czy sposobów spędzania czasu zrezygnowałeś w ostatnich latach żeby grać?

6.Granie pomimo negatywnych konsekwencji - osoba uzależniona ponosi coraz więcej konsekwencji grania: finansowych, prawnych, w kontaktach z ludźmi, rodzinnych, w sferze pracy zawodowej i rozwoju osobistego. Wiara w możliwość odegrania się jest na tyle silna, że osoba uzależniona ma dużą trudność w zobaczeniu i uznaniu konsekwencji wynikających z dotychczasowego funkcjonowania.
Czy grałeś dalej pomimo wiedzy o rosnącym zadłużeniu?
Czy grałeś pomimo oczywistych szkód w życiu rodzinnym, zawodowym?

Jeśli odpowiedziałeś twierdzącą na dwa lub więcej pytań to masz problem z hazardem i powinieneś/powinnaś porozmawiać z psychologiem i jak najszybciej podjąć leczenie - terapię. Pamiętaj że uzależnienie od hazardu jest chorobą śmiertelną ale można ją zatrzymać stosując się do zaleceń dla osób uzależnionych.
" Świado­mość nie przychodzi bez bólu. "
nałogowiec

Miejscowość: Gdańsk

Postprzez człowiek1000 » 25 Mar 2017, 00:07

Prawdziwe. Do zrozumienia
nałogowiec napisał(a):Pamiętaj że uzależnienie od hazardu jest chorobą śmiertelną ale można ją zatrzymać stosując się do zaleceń dla osób uzależnionych.

i zaakceptowania.
człowiek1000

Miejscowość: Dolny Śląsk

Re: Czy ja lub bliska mi osoba jest uzależniona od hazardu?

Postprzez hazan » 26 Mar 2017, 14:27

nałogowiec napisał(a):6.Granie pomimo negatywnych konsekwencji - osoba uzależniona ponosi coraz więcej konsekwencji grania: finansowych, prawnych, w kontaktach z ludźmi, rodzinnych, w sferze pracy zawodowej i rozwoju osobistego. Wiara w możliwość odegrania się jest na tyle silna, że osoba uzależniona ma dużą trudność w zobaczeniu i uznaniu konsekwencji wynikających z dotychczasowego funkcjonowania.

Miewam ten objaw. Jestem też osobą która za kołnierz nie wylewa i objaw podobny: pijanym już będąc piję dalej, irracjonalnie licząc że jeszcze jedno wino pomoże mi ogarnąć siebie i uwaga: zarzekam się, że to już ostatni raz więc jeszcze zagram / dobiję się alkoholem.
hazan

Postprzez nałogowiec » 28 Mar 2017, 08:34

nałogowiec

Postprzez milo » 28 Mar 2017, 20:53

Poczuć siebie
Pokochać...
Awatar użytkownika
milo

Miejscowość: Elbląg

Postprzez nałogowiec » 29 Mar 2017, 19:51

Dzięki milo. :D
nałogowiec

Postprzez pavko » 02 Kwi 2017, 08:04

milo napisał(a):bez szukania :
http://anonimowihazardzisci.org/20-pytan.html

:)
Pozdrawiam :)

Mam 6 x nie a reszta na tak.
pavko

Postprzez jaroo » 02 Kwi 2017, 08:44

pavko napisał(a):Mam 6 x nie a reszta na tak.

i jakie wnioski wyciągnąłeś?
jaroo

Postprzez marcin_opolskie » 02 Kwi 2017, 09:10

że jeszcze 6 jest na nie - a TYLKO 14 na tak (to ta mniej istotna "reszta") ehhh :? :roll:
Awatar użytkownika
marcin_opolskie

Miejscowość: opolskie

Postprzez jaroo » 02 Kwi 2017, 10:06

Oj Marcin, Marcin ;)
jaroo

Postprzez PiotrSambor » 02 Kwi 2017, 10:16

ja mam 8 na tak 12 na nie jestem chory czy nie?
PiotrSambor

Postprzez marcin_opolskie » 02 Kwi 2017, 13:44

jaroo, ale że o co chodzi? :wink:
to też dla mnie pewnego rodzaju wyznacznik: 6 na nie, reszta na tak - 14 na tak, reszta na nie jakoś prawdziwiej :wink:
Awatar użytkownika
marcin_opolskie

Miejscowość: opolskie

Postprzez pavko » 02 Kwi 2017, 14:12

Ja wiem, że potrzebuję pomocy i bez pomocy nie dam rady, już to wiem, ale wciąż walczę. Tak, ale tylko dlatego, żeby jakoś to wszystko pospłacać!.
pavko

Postprzez jaroo » 02 Kwi 2017, 16:53

PiotrSambor napisał(a):ja mam 8 na tak 12 na nie jestem chory czy nie?

Nie, No co Ty...
jaroo

Postprzez jaroo » 02 Kwi 2017, 16:55

pavko napisał(a):ale wciąż walczę.

Polecam krok pierwszy. Czyli przestać walczyć.
jaroo

Następna

Wróć do Pytania dotyczące zdrowienia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości