Menu +

Mój małżonek ma problem z graniem

Życie z osobą mającą problem z nadmiernym graniem jest doświadczeniem bardzo wyczerpującym. Kochasz tę osobę i nie chcesz, żeby cierpiała; pytasz siebie o sens kontynuowania związku gdyż czujesz, że ta sytuacja cię przerasta.
Sprzeczne odczucia są tu normalnym zjawiskiem. Czasami czujesz, że rozumiesz partnera i szczerze pragniesz go wspierać. Czasem czujesz wściekłość i masz ochotę zostawić go raz na zawsze. Codzienność przeżywana z osobą mającą problem z nadmiernym graniem wyznaczana jest przez problemy finansowe, kłótnie małżeńskie, czasami wyczerpanie fizyczne i emocjonalne. Masz już dość obietnic, że to był ostatni raz. Jednym słowem – cierpisz, ty także. Wbrew temu wszystkiemu, chcesz mu pomóc. W tym artykule znajdziesz praktyczne rady, które ułatwią ci niesienie tej pomocy.

Osoba grająca w sposób nadmierny jest ogarnięta bardzo silnym pragnieniem grania. Im bardziej jej sytuacja życiowa ulega zniszczeniu, tym bardziej próbuje ona desperacko ją naprawiać (poprzez granie). Katastrofalna sytuacja życiowa oraz silne emocje popychają ją do powrotu w cykl grania w nadziei odzyskania strat. Zapomina ona, jaki jest prawdziwy sens słowa „przypadek”, a jej ulubione gry tworzą dla niej pewnego rodzaju przesłonę uniemożliwiającą uświadomienie sobie, że właśnie znajduje się ona w punkcie przekroczenia linii ryzyka. Strategia i logika nie mają żadnego udziału we „wszechświecie” gier, ponieważ nic nie może zwiększyć szans wygranej i nie istnieje żadna „dobra” strategia.

Ogólnie mówiąc, ludzie, u których rozwija się problem uzależnienia od grania, nieprawidłowo pojmują funkcjonowanie wszelkiego rodzaju gier. Istotnie, jedna z najbardziej rozpowszechnionych błędnych myśli mówi, że szanse na wygraną na automacie zależą od wcześniej rozgrywanych na tym aparacie gier i ich wyników. Nic bardziej błędnego. W rzeczywistości, wynik każdej gry jest niezależny od wyników poprzednich i następnych. Wyobraźmy sobie osobę, która zmienia często automat, aby tym pomóc swemu szczęścia. Tak naprawdę jej szanse na wygraną nie wzrastają w żaden sposób.

Celem leczenia jest „zaatakowanie” tych fałszywych przekonań, które podtrzymują osobę w cyklu grania.

Ty także potrzebujesz uważnego wysłuchania, zrozumienia i wsparcia !

Jeśli czujesz, że sytuacja cię przerasta, poszukaj zaufanej osoby, z którą będziesz mógł/mogła podzielić się swoim niepokojem, która będzie mogła cię wspierać. Może to być na przykład ktoś z rodziny, przyjaciel czy lekarz rodzinny. Najważniejsze jest rozmawianie o twoim problemie, zburzenie muru ciszy. Współmałżonek osoby mającej problem z graniem odczuwa często wstyd. W związku z tym próbuje ukrywać ten problem przed swoim otoczeniem. Taka postawa jest normalna i bardzo częsta.

Jeśli twój współmałżonek jest otwarty na twoją pomoc dotyczącą jego problemu z graniem, poniższe rady pomogą ci skuteczniej radzić sobie w tej sytuacji.

Zachowaj spokój, wysłuchuj, staraj się ułatwiać wyrażanie wspólnych uczuć i emocji. Unikaj poszukiwania szybkich rozwiązań.

Pewne zasady pomagające w uświadomieniu sobie problemu i podtrzymywaniu motywacji do skorzystania z pomocy:

 • Wybierz odpowiedni moment, aby podjąć ten temat. Lepiej jest przygotować wcześniej kilka głównych wątków, które będą mogły posłużyć jako baza dla dyskusji (co pomoże w jej kierowaniu, zwłaszcza, gdy włączą się emocje).
 • Unikaj argumentowania, przekonywania, udowadniania swoich racji.
 • Staraj się akceptować sprzeczności, które są w osobie grającej, są one normalnym zjawiskiem.
 • Mów otwarcie o swoich obawach, niepokoju.
 • Unikaj krytykowania, oceniania.
 • Wskaż na konkretne sytuacje, które są dla ciebie źródłem niepokoju.
 • Zapytaj współmałżonka w sposób neutralny i otwarty, jak on postrzega te sytuacje.
 • Zapytaj go o jego chęć do zmiany.
 • Zaoferuj swoją pomoc i wsparcie w poszukiwaniu pomocy specjalistycznej.
 • Sam poszukaj pomocy specjalistycznej.
 • Poszukaj sposobu zabezpieczenia waszych środków finansowych, w żadnym wypadku nie dawaj ich na grę – np. odegranie straty.
 • Nie oskarżaj siebie.

Na podstawie: www.joueur-excessif.com/popup/conjointtexte.htm

dzięki uprzejmości Betki