Menu +

Twój pierwszy mityng

Witaj, na Twoim pierwszym mityngu Anonimowych Hazardzistów. Odwagi – każdy z nas był kiedyś tam, gdzie ty teraz jesteś. Po tym spotkaniu, powinieneś się poczuć nieco lepiej. Nie tylko bowiem rozumiemy twój problem z hazardem; oferujemy ukierunkowanie, a także wsparcie, jak wyjść z tej trudnej sytuacji, w której się obecnie znajdujesz. Spróbuj się więc odprężyć, usiądź wygodnie i posłuchaj, co inni członkowie mają do powiedzenia.
Jeśli czujesz, że twoje relacje z innymi są zagrożone czy to przez utratę ich szacunku, czy niepowodzenia finansowe oraz niskie poczucie własnej wartości, pamiętaj, że my wszyscy także czuliśmy się w podobny sposób przed naszym pierwszym mityngiem.

Fakt, że przyszedłeś tu, do Anonimowych Hazardzistów, świadczy o twoim przyznaniu się do istnienia u ciebie problemu – problemu, którego nie zdołałeś rozwiązać. Kompulsywny hazard jest chorobą. Z pomocą programu Anonimowych Hazardzistów, przekonasz się, że możliwe jest dla ciebie prowadzenie normalnego, szczęśliwego życia – bez hazardu.

Możesz mieć negatywne uczucia wobec siebie samego – użalanie się nad sobą, złość na samego siebie, obwinianie się, poczucie braku własnej wartości czy nawet myśli samobójcze. Na mityngach, pozostali uczestnicy ukażą ci nowe perspektywy, spojrzenia na problem, pomysły i rozwiązania. Ich wypowiedzi, będące „terapią”, dadzą ci nadzieję, że twój obecny stan może się zmienić. Na mityngu spotkasz się z akceptacją, poznasz innych, mających problem z hazardem, uczących się jak powstrzymać się od hazardu. Pokażemy ci, jak złagodzić napięcie związane z finansowymi trudnościami, których obecnie doświadczasz.

Dotąd, wiedziałeś, że coś jest „nie tak”. Możliwe nawet, że myślałeś o twoim problemie z hazardem jedynie w odniesieniu do kwestii finansowych. Prawdopodobnie, zadałeś sobie wiele trudu, by ukryć swój hazardu i zachować problemy finansowe w sekrecie przed innymi. W miarę, jak sprawy nabierały coraz gorszego dla ciebie obrotu, coraz trudniej było ukryć problem. Brzemię „sekretu, którym nie można się podzielić z nikim” stało się następnie częścią samego problemu. Ponieważ jak dotąd byłeś pozostawiony samemu sobie ze swoimi problemami, możesz myśleć, że jesteś osamotniony w zmaganiu się z nimi. Tu, wśród Anonimowych Hazardzistów doznasz wielkiej ulgi, słysząc historie innych osób, opisujące bardzo podobne do twoich doświadczenia. Członkowie opowiadają swoje przeżycia związane z hazardem nie tylko dlatego, że mieli oni bardzo podobne problemy, przeżywali podobne emocje czy robili podobne rzeczy, ale także w tym sensie, że znajdują wielkie wsparcie w możliwości dzielenia się z innymi. Co więcej, wspólne odkrywanie swoich potknięć ma miejsce w atmosferze wzajemnej akceptacji i zrozumienia. Poświęcałeś do tej pory prawie całą swoją energię na zachowanie wizerunku i to właśnie dążenie stało się ciężarem nie do udźwignięcia. Anonimowi Hazardziści pozwolą ci wreszcie pozbyć się tego brzemienia. Tu nie musisz nas oszukiwać; nie musisz przed nami udawać, że odniosłeś w swoich zmaganiach sukces. Krótko mówiąc: tu nie musisz stosować wszystkich tych sztuczek i zabiegów dla zachowania twojego wizerunku, których stosowanie stało się twoją druga naturą.
W niedługim czasie uświadomisz sobie, że twoje problemy nie są wcale wyjątkowe. Słuchając innych, opowiadających na mityngach o swoich doświadczeniach, przestaniesz myśleć, że „jesteś najgorszy na całym świecie” i że nikt nie jest w stanie ci pomóc. Usłyszysz opowieści o wiele straszniejsze od twoich własnych, jak również te mniej straszne. Przekonasz się, że hazard wywołał wiele problemów w twoim życiu, a Anonimowi Hazardziści niosą ich rozwiązania. Tu, w gronie Anonimowych Hazardzistów odnajdziesz ludzi, którzy naprawdę rozumieją cię i wszystko to, przez co przeszedłeś i przez co przechodzisz – ludzi, którzy spotkali się z tymi samymi przeciwnościami i którzy uczą się jak je pokonać.

W czasie, gdy uprawiałeś hazard, twoje postrzeganie innych było zawężone, wypaczone i nieprawdziwe. Słuchając wypowiedzi innych członków, nauczysz się, że można myśleć i postępować w sposób, o którym nie pomyślałbyś, że jest możliwy. W trakcie programu nauczysz się wyznaczać osiągalne dla ciebie samego cele oraz rozwijać w sobie akceptowalne wartości, opierając się na przykładach i informacjach dostarczanych przez innych Anonimowych Hazardzistów, których życie odmieniło się o 180 stopni.
Witamy cię serdecznie na twoim pierwszym mityngu Anonimowych Hazardzistów.

Nieoficjalne tłumaczenie ulotki GA pt. YOUR FIRST MEETING http://www.gachicago.org/fristmeeting.html