Menu +

Zrozum i zastosuj program 12 kroków

ZROZUM I ZASTOSUJ 12 KROKÓW PROGRAMU WYCHODZENIA Z  UZALEŻNIENIA

Kiedy nałogowi gracze czytają pierwszy raz 12 kroków do uzdrowienia, ich reakcje mogą być trojakie:

(a) „To zadanie jest niemożliwe do wykonania”,

(b) „Nie potrzebuję robić tych wszystkich rzeczy”,

(c)  Najczęściej, wielu z nich jest tak chorych, że nie rozumieją, czego się od nich oczekuje i odsuwają to od siebie.

Nie popadajcie w panikę – bez względu na reakcję.    Kiedy siła wyższa dała nam 12 kroków, dała nam również mnóstwo czasu, i co więcej dała nam wszystkim tyle samo czasu – resztę naszego życia.

Wierzymy, że Krok 1 – “Przyznajemy, że jesteśmy bezsilni wobec nałogu, że przestaliśmy kontrolować nasze życie” – jest właściwie warunkiem wstępnym wobec wszystkich pozostałych.  Dopóki nie przyznamy i nie zaakceptujemy, że hazard nas pobił, że nie ma sposobu, by z nim wygrać, będziemy się szamotać.

Zaakceptowanie Kroku 1 może powstrzymać ludzi od hazardu samo w sobie, lecz jak często się mówi, nie wystarcza przestać grać.   Więc nasi poprzednicy, w swej mądrości, ułożyli pozostałe 11 kroków uzdrowienia, które umożliwią nam normalne, przyzwoite życie i branie udziału w życiu środowisk, do których należymy.

Podczas większości spotkań, tak często jak to możliwe, będziemy dyskutować o różnych częściach Podręcznika Anonimowego Hazardzisty, wszystkich, które dotyczą poszczególnego kroku lub kroków. Spróbujcie bacznie uważać podczas tych dyskusji. Kolosalna ilość wiedzy i mądrości jest we wspólnocie Anonimowych Hazardzistów. Jest nie tylko dostępna dla wszystkich, lecz dawana hojnie i bezwarunkowo.

Jeżeli jest coś, czego nie rozumiecie, lub nie wiecie jak zastosować jakiś krok w waszym życiu, zapytajcie jakiegoś członka wspólnoty, który jest w pobliżu. Będą szczęśliwi mogąc wam pomóc. Próba zastosowania w waszym życiu 12 kroków do uzdrowienia może być rzeczą piękną i czeka was wiele nagród.  Umożliwi wam poznanie lepiej samych siebie. Da wam spokój wewnętrzny i poczucie człowieczeństwa.   Przyniesie wam pogodę ducha i pozwoli kierować swoim życiem z godnością, szacunkiem dla samego siebie i miłością bliskich.

tłumaczenie dzięki uprzejmości Asi  i Beaty

za http://www.coloradoga.org/