Menu +

Powstrzymaj się z dala od pierwszego zakładu – tylko dziś

POWSTRZYMAJ SIĘ OD PIERWSZEGO ZAKŁADU TYLKO DZIŚ

Przestać grać – było całkiem proste – wystarczy nie obstawiać zakładu. Stopping gambling was quite simple – do not place a bet.  Proste, tak, ale niełatwe dla nałogowego hazardzisty.

Kiedy cierpiący nałogowi gracze trafiają do Anonimowych Hazardzistów, nie do pomyślenia jest dla nich, że mieliby już  nigdy, przenigdy nie zagrać, nie obstawić.  Dotychczas ich nadzieje i marzenia zależały od “wielkiej wygranej”. Teraz odbiera im się te nadzieje i marzenia.

Anonimowi Hazardziści uczą nas, że powinniśmy próbować żyć „dniem dzisiejszym”. A co za tym idzie, że powinniśmy  powstrzymać się od pierwszego zakładu “tylko dziś”.  Nie powinniśmy nadmiernie martwić się tym, co będzie jutro, w następnym miesiącu, czy za rok.     Żyjemy w teraźniejszości. „Dziś” to wszystko co mamy.   Musimy uświadomić sobie, że nic nie możemy zrobić z “wczoraj”, ani z “jutro”, ale jeśli “dziś” będzie dobre, “jutro” będzie na pewno odrobinę lepsze.

Jeśli dni bez hazardu powiążą się ze sobą, a my spróbujemy zastosować 12 kroków do uzdrowienia w naszym życiu, popęd do gry na pewno się zmniejszy.  Niemniej jednak powinniśmy być czujni i próbować wystrzegać się powrotu do jakichkolwiek starych nawyków, jakichkolwiek oznak samozadowolenia, jakichkolwiek, przychodzących nam do głowy, myśli typu: “hazard nie był taki całkiem zły”, być może wyleczyliśmy się”, czy „być może nie byliśmy hazardzistami, tylko zabrakło nam szczęścia”.  Takie myśli to symptomy naszej choroby i mogą doprowadzić nas na powrót do starej biedy, z której tak bardzo chcieliśmy wyjść. Takie myśli nie są niebezpieczne jedynie dla nowych członków wspólnoty, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla wszystkich, niezależnie od tego, jak długo nie ulegali nałogowi.

Pamiętajcie, coraz większy dystans dzieli nas od naszej ostatniej gry, ale odległość do naszej następnej gry ciągle przypomina nam o jednym  – jedna gra dzieli nas od katastrofy.

Jeśli nie zagramy jeden raz, nie zagramy i drugi.

Tak więc, jeśli rano powiemy sobie: “Nie zagram dziś” i to będzie dobry dzień, to są wszelkie szanse, aby móc to samo powiedzieć jutro.
( tłumaczenie tekstu GA ze strony http://coloradoga.org/sta -fragment „ Towards 90 Days”)

(dzięki uprzejmości Beaty i Asi)