Menu +

Powiedz wszystko swoim bliskim

Kolejna rada, jaką dostajemy zaraz po przystąpieniu do wspólnoty Anonimowych Hazardzistów, brzmi:  „puścić przeszłość w niepamięć”, tzn. powiedzieć wszystko naszym bliskim.  To może wydawać się przeraźliwie trudnym zadaniem dla nowych członków wspólnoty. Lecz jak bardzo dotkliwe by ono nie było, najistotniejsze jest, aby posłuchać udzielanych nam rad i stosować się do nich, o ile chcemy wyjść z nałogu.  To naprawdę niewiarygodne, jak bardzo ta choroba potrafi nas zdominować i wypaczyć nasz osąd.   Wielu członków wspólnoty opowiadało nam ,że kiedy pękał ich balon hazardu i wylewał się potok okropności, które zrobili, to długi, w które popadli z powodu hazardu, częściowo ukrywali i pomniejszali.     Wymówki są bardzo rozmaite; od zakłopotania począwszy, przez wstyd,  zapomnienie, po “Myślałem, że zdołam to spłacić sam”

Wierzymy, że ta choroba  uporczywie trzyma się swoich ofiar.  Tak długo, jak nałogowy gracz ma ukryte długi, tak długo ma też gotowe wymówki dla usprawiedliwienia hazardu.  Doświadczenie uczy nas, że to szczera prawda.

Następnym powodem, dla którego powinniśmy powiedzieć wszystko naszym bliskim jest to, że w pierwszych dniach naszego leczenia potrzebujemy kogoś, kto zatroszczy się o nasze finanse.  Prawdopodobnie znajdziemy wśród członków rodziny lub w wspolnocie kilka osób, które mogłyby pomóc opracować budżet, który  – jeszcze raz – nasz partner miałby realizować. Ale jakże można opracować realistyczny budżet i realizować go, jeśli nie uwzględni się wszystkich wydatków.  Ponadto, jeśli gracz ma zamiar spłacać ukryte długi, to konieczne będzie manipulowanie przychodami, aby zapewnić gotówkę. Tego nie da się zrobić bez kłamstw, a bez uczciwości nie da się wyjść z nałogu.