Menu +

Nauczyliśmy się słuchać

Kiedy pierwszy raz przybyliśmy do Anonimowych Hazardzistów, wierzyliśmy, że naszym głównym problemem był otaczający nas chaos finansowy. Wiedzieliśmy, że był on wywołany naszym hazardem, wiedzieliśmy także, że pieniądze, lub raczej ich brak były przyczyną problemów w innych sferach naszego życia. Przez takie myślenie wierzyliśmy także, że gdyby udało nam się go uporządkować, wszystko byłoby znów jak należy.   Niestety, to zupełnie inny przypadek.  Mimo że  pomaga ono rozwiązać nasze problemy finansowe, często okazuje się, że był to najłatwiejszy z naszych problemów; takie myślenie umożliwia nam bycie uczciwym wobec samych siebie, a także wobec naszych wierzycieli.

Nasze doświadczenie pokazuje nam, że kiedy przyszliśmy do Anonimowych Hazardzistów, mieliśmy okazję odkryć w sobie  kilka innych wad.  Właściwie niemożliwe było nałogowe uprawianie hazardu bez “kłamstwa, kradzieży, unikania rzeczywistości i uciekania w świat marzeń, lub czasami ulegania wszystkim tym słabościom”.  Stwierdziliśmy, że zaprzestanie hazardu nie uwalnia nas automatycznie od tych ułomności.

Wtedy zaczęliśmy słuchać, aby się nauczyć jak pozbyć się tych wad.  Po pierwsze musimy je sobie uświadomić i przyznać się do nich.   To wymaga: uczciwości wobec samych siebie i na spotkaniach, w których uczestniczymy. Nie jest to łatwe zadanie i może być bolesne, ale z pomocą naszych spotkań i sponsorów z czasem możliwe do wykonania. Trzeba z otwartym umysłem słuchać rad, nawet jeśli są skierowane do innych członków wspólnoty. I na koniec, musimy mieć dobrą wolę zastosować się  i postępować zgodnie z tymi radami, i dokonać zmian, których się od nas oczekuje.

Ucząc się słuchać i poznawać jak inni nałogowi hazardziści borykali się z problemami w ich drodze do uzdrowienia, możemy nauczyć się,  jak uporać się z trudnościami, wobec których niewątpliwie staniemy twarzą w twarz na naszej drodze ku wyleczeniu.

tłumaczenie tekstu GA

tłumaczenie za www.coloradoga.org