Menu +

Ciesz się

Wychodzenie z nałogu hazardu jest cudem i dla każdego z członków jest niepowtarzalnym i osobistym doświadczeniem. Najpewniejszym sposobem uzyskania skutecznego i długotrwałego efektu jest nauczenie się radości z terapii. To może zabrzmieć jak banał , ale istnieją trudności , które, jeśli nie jesteśmy ich świadomi, mogą uniemożliwić nam radość z naszego cudu.

Pierwsza to poczucie winy. Gdy poprawia  się nasze życie, czasami pozwalamy naszym myślom zbłądzić w stronę przeszłych występków i jeśli pozwalamy sobie pozostać przy nich zbyt długo, zaczynamy myśleć, że nie zasługujemy na uzdrowienie, a te myśli, jeśli się o nich nie mówi, mogą być tragiczne w skutkach.

Następna to zniechęcenie . Kiedy trafiamy pierwszy raz do Anonimowych Hazardzistów, sugeruje się nam dokonanie radykalnych zmian w naszym postępowaniu. Niektóre – myślimy – są niemożliwe, niepotrzebne, lub po prostu ich nie chcemy. Jednakże w pierwszych dniach próbujemy je poczynić – i to działa! (my to wiemy) i uzyskujemy nieco czasu wolnego od hazardu. Potem euforia z  uwolnienia się od uzależnienia słabnie i jeśli nie nauczyliśmy się cieszyć naszym uzdrowieniem, zaczynamy zadawać sobie pytania typu: „Dlaczego nie mogę nosić przy sobie pieniędzy, jeśli mam na to ochotę?”, „Dlaczego nie mogę kupić sobie losu?”, „Dlaczego nie mogę oglądać wyścigów w tv?”

Zaczynamy myśleć, że cena za uzdrowienie jest zbyt wysoka, i znów – takie myślenie może prowadzić do tragedii.

Jeśli wytrwamy przy chęci wyzdrowienia, zamiast niechęci wobec dyscypliny, którą musimy sobie narzucić, powinniśmy uradować się nagrodami takimi jak szacunek dla samego siebie, spokój ducha, szczęśliwa rodzina, itd.

Więc cieszcie się swoim uzdrowieniem. Jeśli macie poczucie winy – wywalcie je – i zastąpcie odpowiedzialnością.

Jeśli czujecie się odrzuceni , pomyślcie o tych wszystkich ludziach, którzy wam wybaczyli i bądźcie wdzięczni, że zostaliście wybrani, aby stać się cząstką cudu, jakim jest Program Wychodzenia z Uzależnienia Anonimowych Hazardzistów.

– Cieszcie się tym!

tłumaczenie dzięki uprzejmości Asi  i Beaty

http://www.coloradoga.org/